Úvod / Zdraví / Vyšetření a operace / Tonsilektomie - odstranění krčních mandlí - popis zákroku
Tonsilektomie - odstranění krčních mandlí - popis zákroku
- autor: Redakce
Katalog zdraví a firem přidat/editovat firmu
Lékařské obory | Části těla | Katalog zdraví | Cvičení | Recepty | Katalog firem |
Tonsilektomie je zákrokem známým pod názvem odstranění krčních mandlí. V současnosti se tento způsob nepreferuje a přejde se k němu až v době, kdy selhají nasazená antibiotika. Jedná se o zákrok, kdy se částečně nebo úplně odstraní mandle z krku.
Důvody k vyšetření tonsilektomie
Tonsilektomie je zákrokem, kterým se řeší neustálé vracení angín. K zákroku se přistupuje až po selhání předepsané léčby. Tonsilektomie se provádí při krátkodobé zástavě dechu, při problémech s hlasitým chrápáním nebo při abscesu na mandlích. Dále se tonsilektomií řeší dlouhodobé vážné problémy s jedením a polykáním - mandle jsou zvětšené.
Příprava na vyšetření tonsilektomie
Na současných klinikách se krční mandle dají léčit ještě jinými metodami než operací. Můžete absolvovat dlouhodobou léčbou injekcemi s penicilinem, dá se odsávat hnis nebo vyplachovat mandle při chronickém zánětu. Při operaci krčních mandlí se provádí lokální nebo celková anestezie. Jakmile pacient usne, bude mu do průdušnice zavedena trubička, aby pomáhala s dýcháním. Následně se do ústní dutiny zavede rozvěrač, mandle se uvolní a odstraní. Po zastavení krvácení se pacient probudí. Dále budete v rekonvalescenci.
Průběh a doba vyšetření tonsilektomie
Operace se provádí přes pacientova ústa. Tonsilektomie se provádí několika způsoby. Buď se krční mandle odstraňují skalpelem – jde o nejvyužívanější metodu, anebo se používá LTA – odstranění pomocí laseru. Dále se hodí využití microdebrideru, kdy dojde k odstranění mandlí rotačním zařízením, kterému nechybí sání. Dále se využívá elekto kauter pro vypálení mandlí při vysoké teplotě. Současně se zacelují krevní žilky a méně se krvácí.
Rizika a komplikace vyšetření tonsilektomie
Většina případů tonsilektomie probíhá bez komplikací. Existují však jistá rizika a dokonce i některá nebezpečná životu. Například může být problémem pacientova reakce na anestetika, silné krvácení nebo infekce. Během pooperační doby se lze setkat s potížemi jako krvácení, bolest v hrdle, problémy s polykáním, infekcí, bolestí v krku, čelisti nebo v uchu.
Tonsilektomie u dětí je spojena s návratem dětí do nemocnice do třiceti dní po operaci. U nejmenších pacientů se objevuje zvracení, dehydratace, krvácení, infekce a bolesti. Rozhodnutí ohledně odstranění krčních mandlí závisí na pacientovi, je třeba vzít v úvahu, že odstranění je nenávratné.
UPOZORNĚNÍ
Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách Rehabilitacni.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.
Autor/zdroj fotografie: Pavel HanzalVyhledávání firem
Souvisejíci firmy
Náš tip
Místo pro vaši reklamu.